Peugeot Boxer 2008 4x4 L2H2

Post Reply
Octavianc
Van / Campervan sau RV: Peugeot Boxer 4x4
Residence City: Oradea
Country: Romania

Peugeot Boxer 2008 4x4 L2H2

Post by Octavianc » 02 Sep 2016, 10:37

Va salut si bine v-am gasit.

S-a achizitionat una bucata duba de marfa Peugeot Boxer 4x4 din 2008. Dupa multe luni de cautari, am gasit ceea ce parea a fi masina foarte ok pentru conversie. In primul rand este un cadou pentru tatal meu care s-a pensionat, dar o voi folosi si eu ocazional pentru zonele montane. Fiind un impatimit al offroad-ului, snowmobil-ismului, se cerea o masina cu tractiune integrala.
Am visat la un sprinter 4x4 cu diferentiale blocante central si spate, dar avea doua mari probleme, latimea care nu permitea montarea unui pat pe latime, doar pe lungime si pretul care era aproape dublu fata de Boxer cu kit-ul 4x4 Dangel.

Ce se doreste de la ea:
- cat mai autonoma din punct de vedere energetic
- tot comfortul care il poate oferi o garsoniera cu suprafata dubla decat RV-ul

Partea de comfort dorita:
- pat dublu cu o saltea de calitate in partea din spate pe latime, de aproximativ 120 cm latime, suficient cat sa poata dormi 2 persoane adulte (cuplu)
- kit baie cu cada de dus si toaleta Thetford C200 cu sistem SOG
- Bucatarie echipata cu un frigider tip mini bar care se foloseste in camerele de hotel cu un zgomot redus de 37 dB, o chiuveta mica si un o plita electrica cu inductie de 1400W si o cafetiera
- Scaunele fata care se pot roti si cu o masuta cu un picior detasabila care se va monta in podea intr-un sistem de fixare
- Pe scaunele din fata inca ma gandesc cum as putea monta un pat pentru musafiri. Latimea este de doar 170 in acea zona, dar decat deloc..... (oricum va fi un hamac care se va putea monta afara)
- Copertina retractabila
- Webasto Airtop 2000 de 5kw ca si incalzitor stationar
- AC LG luat de pe o caravana de 800W

The technical stuff:
- 3 panouri fotovoltaice de 290W fiecare pe acoperis. Va fi foarte la limita, chiar putin va iesi in afara, dar mascam langa copertina, etc. Inca ma gandesc daca le fac cu sistem de rabatare sau le tin orizontale(desi iarna randamentul lor este cu 40% mai mic decat vara), dar nu risc sa plece taica-meu cu ele ridicate si sa aterizeze in parbriz la un Maybach
- Baterii de lithium Ion de aproximativ 5 kWh. Plumbul este mult prea greu, iar eu fiind in domeniul electronicii, chiar al sistemelor fotovoltaice si al acumulatorilor, am acces la preturi mai normale
- Invertor de 2 kW cu peak de 4 kW cu unda pura sinusoidala. Nu va duce toate utilitatile, dar se va descurca cu un AC 2-3 ore pe zi doar de pe panouri cand e soare, plita electrica si cafetiera 15 min pe zi, ca oricum nu va face nimeni fripturi sau ciorbe
- Sistemul de incalzire al apei calde.....la sistemul energetic instlat un boiler de 15l electric ar merge linistit cu rezistente de 800W....s-ar incalzi in 30 min, dar in lunile de iarna nici o sansa sa duca panourile astfel de consumatori, asa ca inca ma gandesc sa pot daca pot face o unitate webasto de 5 kW care incalzeste motoarele de audi in cateva minute, sa dea apa calda instant. Se gasesc pe bani buni la toate dezmembrarile
- Apa proaspata aproximativ 150 L(depinde cat spatiu imi mai ramane sub pat, care este situat destul de sus pentru a avea zona libera de sub el.
- Rezervor de apa reziduala de aproximativ 100-120L sub masina cu rezistenta pentru timpul iernii. Oricum vom pune si antigel in rezervor iarna ca sa nu inghete asa usor.

Statusul actual, am terminat de pus izolatia care consta in panouri de polistiren extrudat lipite de suprafete de tabla mari, in stalpi a fost injectata spumpa poliretanica ignifuga folosita la panourile pentru agregate frigorifice, in stalpii cu trasee electrice s-a indesat destul de bine vata bazaltica.

Acum caut furnizori pentru urmatoarele:
- toaleta C200 cu sistem SOG
- cadita de dus
- chiuveta rabatabila
- rezervoare de apa reziduala si apa proaspata
- pompa de apa
- robinet baie
- accesoriile de sub cada
- alte cele recomandate de voi

Neclaritati:
- la baie ajunge doar un ventilator montat in tavan sau ar fi recomandat sa montez si un geam mic gen 40x40?
- Partea de ventilatie naturala a caravanei. Usa culisanta are un geam fix acum care se va inlocui cu un geam de la un Boxer de persoane care are geam rabatabil pe care se va monta o sita, dar in partea din spate nu stiu sigur cum sa fac. In plafon nu pot pune nimic, pentru ca e obligatoriu sa avem cat mai multe panouri fotovoltaice, asa ca ramane varianta sa punem ceva grile de ventilatie care se pot inchide deasupra la geamurile spate (care sunt fixe si nu am gasit nimic rabatabil pe acea marime) plus ca nu stiu cum e pentru cei care dorm.

Va rog sa imi recomandati sau sa criticati ce vedeti. Sunt constient ca nu este o conversie ieftina, mai ales partea energetica, dar fiind in domeniu, stiu cu ce se mananca.
Partea de RV si comfort in schimb nu o stapanesc prea bine.

cata
Van / Campervan sau RV: Mazda
Residence City: Bucuresti
Country: Romania

Re: Peugeot Boxer 2008 4x4 L2H2

Post by cata » 02 Sep 2016, 11:16

:bravoss Felicitari pentru ceea ce vrei sa faci si spor la munca :camp
Asteptam si poze :) :photo

Pentru piese si componente incearca la firma Exis din Campulung http://exis.ro/, eventual si la Luidort Petru - 0722 509 492
EMAIL: luidort.p@gmail.com din Dej. http://www.auto-accesorii.ro/ IMPORT ACCESORII AUTO - RULOTE NOI

Mai sunt si altii pe care nu-i cunosc sau nu am adresa lor pe internet dar sper sa te indrume si ceilalti colegi de forum.
Bafta
:halba

Post Reply