Discutie asupra preturilor din campinguri

Forum pentru discutii care nu-si gasesc locul in celelalte forumuri.
For topics that don't fit in any of the above categories.
Post Reply
yo9hrb
Van / Campervan sau RV: Hobby 425
Residence City: Ploiesti
Country: Romania

Discutie asupra preturilor din campinguri

Post by yo9hrb » 16 May 2011, 00:19

Sa traiti. Bine.
Acest topic se vrea a fi o discutie pertinenta asupra preturilor practicate in majoritatea campingurilor din Ro.
Parerea mea (proprie si personala): se practica preturi nesimtite. Acum cateva zile, un forumist (de pe alt forum) imi atragea atentia (referitor la o interventie a mea in care imi exprimam dezacordul fata de pretul practicat intr-un camping) asupra faptului ca turismul cu rulota nu este un turism ieftin. Chestia asta o inteleg, mai ales datorita faptului ca avem cheltuieli suplimentare (consum marit, ITP la rulota, asigurare, dotari, etc). Dar sa platesc un pret sensibil egal cu pretul unei camere de hotel... nu inteleg. Practic eu inchiriez o suprafata de teren pe care nu e construit nimic, nu trebuie sa vina o camerista sa imi schimbe asternuturile, nu trebuie sa-mi spele nimeni prosoapele, nu trebuiesc amortizate dotari (televizor, frigider, mobilier). Nu trebuie sa suport salariul unui liftier. Trebuie sa suport contarvaloarea curentului electric consumat (si nu cred ca vine nimeni cu strungul sau cu aparatul de sudura in rulota). Acasa consum, in mod normal, curent de vreo 70 lei/luna. In camping trebuie sa platesc minim 10 lei/zi (adica vreo 300 lei/luna). Sunt taxat la numar de persoane, de ce? Uneori se percepe si un tarif pentru cortul rulotei. Si, peste tot, te taxeaza pentru masina (de parca as putea aduce rulota cu elicopterul, sau trasa cu mana). In alte campinguri, ti se scot ochii cu facilitatile (internet, de ex. ) Dar, daca nu vreau internetul lor, de ce sa-l platesc? Poate am abonament la vreun operator, deci nu-i musai sa folosesc wireless in camping. Alte campinguri iti baga pe gat masa de dimineata. Poate nu vreau sa mananc. Poate am venit cu mancare de acasa.
In aceste conditii, ceea ce ma costa mai mult de 50 lei/zi (rulota+masina+cortul rulotei+curent (fie el si limitat de o siguranta)+2 adulti si un copil, mie mi se pare hotie la drumul mare. Prefer off-camping. Conditiile mi le pot face si singur.
O zi buna la toata lumea!

cata
Van / Campervan sau RV: Mazda
Residence City: Bucuresti

Re: Discutie asupra preturilor din campinguri

Post by cata » 16 May 2011, 00:33

Total de acord :salute
Sie eu sunt adeptul camparii off-camping dar nu numai din cauza preturilor nejustificate practicate in campinguri.
Totusi mai sunt si exceptii, sau au fost.
In 2006 am fost la Herculane cu cortul si am stat la campingul de la intrarea spre statiune Camping Hercules daca-mi mai aduc bine aminte. Patron era un Neamt. Pretul a fost mai mult decat corect. Am platit 25Ron pentru o noapte, cort de 6 persoane, masina, caine si 3 persoane adulte plus curent si apa calda la dispozitie. Curatenie exemplara si servicii excelente. Singurul inconvenient era ca se afla situat la soseaua Europeana ce leaga Caransebes de Oravita si peste drum era si calea ferata. Toata noapte se auzeau tirurile si trenurile in tranzit. In plus a mai facut cineva o statie de betoane in partea din spate a campingului si ora 5 dimineata mergeau si acolo utilajele din plin, galagie si praf.
Anul urmator a fost obligat sa vanda si pe acel loc am inteles ca acum este un hotel.

adrian05ro

Post by adrian05ro » 16 May 2011, 17:28

din experienta de mai bine de 3ani am ajuns la concluzia ca sunt la fel de bune iesirile in camping ca si cele off-camping , fiecare cu avantajele si dezavantajele ei
sunt de acord ca la un pret mai mare de 50RON/noapte este japca si nu se merita sa mergi , oricate conditii ti-ar oferi ( nu stiu de ce dar eu unul m-am gandit la Vasekert - Sovata )
nu stiu daca ati apucat sa vedeti postarile mele de la alte sectiuni ( mai precis la cea referitoare la campingurile de pe litoral - alti nesimtiti , alti jepcari !!) unde am spus ca nu ma duc la mare cu rulota tocmai din cauza lor ; mai bine merg la bulgari , la turci , la greci sau oriunde in Europa asta unde preturile sunt mai mici si conditiile mai bune
nu vreau sa fiu bataia lor de joc , si atat timp cat banii sunt la mine atunci ma duc sa-i cheltuiesc acolo unde ma pot simti si bine , si mai vad si locuri noi mai mult sau mai putin civilizate

p.s.
nu vreau sa fiu off-topic , dar cred ca cei de la camping ar face bine daca la priza la care alimentezi rulota sa aibe o siguranta automata care sa se declanseze la un consum mai mare de 7-800W , ceea ce este arhisuficient pentru o rulota
din pacate sunt unii care au montat tot felul de boilere electrice , instanturi , sau A/C-uri pe rulota si care consuma mai ceva ca un apartament cu 4camere

bafta ! :S_THUM119 si sa ne vedem cu bine fie in camping :cort fie off :camptrailer

cata
Van / Campervan sau RV: Mazda

Post by cata » 16 May 2011, 17:55

Cei de la Hercules aveau in cutia de distributie si sigurante automate si am fost instiintat sa nu depasesc 5Kw ? si eu nu aveam decat un bec :P
Deci, cine vrea, poate face lucruri bune si sa mai castige si bani.
Atata timp cat vom mai putea sta OffCamping, teparii vor fi cei ce vor pierde.
Vor castiga in schimb Turcii, Bulgarii si Ungurii, vecinii nostri mai priceputi in a face comert si/sau sa vanda servicii.

yo9hrb

Post by yo9hrb » 19 May 2011, 15:41

Vei fi uimit sa afli ca sunt oameni carora li se pare normal sa plateasca 100 lei/noapte la camping. Cineva chiar zicea, referitor la un camping de pe litoral, ca ... dai un ban dar stai in fata. N-am inteles ce primesc de banii aia? O fi plantat salata in loc de iarba? In ritmul asta vom ajunge sa patim proportional cu valoarea rulotei. Se uita receptionerul si o evalueaza (aha... asta face cam 5000 de euro, deci are bani sa-mi plateasca 200 lei/noapte). Noi gresim ca acceptam.

lori_2001

Post by lori_2001 » 19 May 2011, 17:31

Am mers de multe ori la ampingul din Jupiter. Costa am 6-70 de lei, 4 pers+cort+masina.
Cand au majorat pretul, le-am spus ca voi merge in Grecia, ceea ce am si facut.
Pana la Alexandropolis sunt 8 ore , deci vreo 3 in plus, insa fara nervi.
Pretul este de vreo 45 de euro, dar si diferenta de conditii si de mare , justifica banii.

adrian05ro

Post by adrian05ro » 19 May 2011, 18:31

In Grecia15-20Euro, inUngaria la Balaton 12Euro, in Italia in statiune pe malul marii 15-17Euro, in Bulgaria 18-20Euro. In conditiile astea de ce sa merg la noi so sa dai mai mult de 25Euro pemtru niste conditii indoielnice?

yo9hrb

Post by yo9hrb » 22 May 2011, 13:08

Conditiile care trebuiesc oferite de catre camping, in functie de clasificare, sunt de gasit in Monitorul Oficial al Romaniei, nr. 379bis/19.05.2008. Pe noi ne intereseaza anexa 1.6.
http://www.cjmures.ro/turism/reglementari_turism.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Sunt curios ce se intampla daca, la sfarsitul sejurului refuzi sa platesti pentru ca nu ai avut parte de conditiile minime corespunzatoare numarului de stele :bravoss

adrian05ro

Post by adrian05ro » 22 May 2011, 21:54

Crezi ca ma duc in concediu sau in inspectie ?
Prefer sa intreb pretul de la inceput , si daca mi se pare exagerat sa plec in alta parte .
Ma indoiesc ca daca ii bati obrazul o sa scada pretul :T_THUM125

Post Reply