Rosia Montana

Forum pentru discutii care nu-si gasesc locul in celelalte forumuri.
For topics that don't fit in any of the above categories.
Post Reply
cata
Van / Campervan sau RV: Mazda
Residence City: Bucuresti
Country: Romania

Rosia Montana

Post by cata » 24 Apr 2013, 16:24

marchizu
Residence City: Mioveni

Re: Rosia Montana

Post by marchizu » 24 Apr 2013, 20:48

Superb realizat, un colt de rai care probabil va fi deteriorat de asa zisa "prosperitate" a zonei. Ceea ce am vizionat pe mine personal m-a facut sa-mi fac o parere definitiva referitoare la acest proiect, am putut sa ascult amandoua opiniile localnici pro si contra dar si corporatie, dar ca si iubitor de natura si frumos nu pot fi de acord cu acest dezastru, in film se vede foarte bine impactul asupre naturii cu inundarea propriuzisa a acelei zone cu steril si as intreba cat de cald le tine punguta cu aur acelora care se sau imbogatit, iar natura arata asa cum sa vazut
Miltumesc cata pt acest film pe care l-am vizionat cap - coada si vorba ultimului domn din film " insa am un simt al proprietatii dezvoltat, foarte foarte dezvoltat si sunt in stare sa fac orice pentru a mil apara " Daca toata lumea ar proceda la fel ca acest domn probabil ca Romania ar fi fost alta
Stima tuturor

P.S. In viitor as vrea sa cutreier aceste zone ( cu rulota) si sa ma pot bucura de natura si ospitalitatea oamenilor

cata
Van / Campervan sau RV: Mazda
Residence City: Bucuresti

Post by cata » 24 Apr 2013, 21:23

Da, mare pacat de aceasta zona si pacat ca in 24 de ani nu sa facut nimic pentru oamenii din acest loc

dorunegru
Van / Campervan sau RV: Logan 1.6 Ambiance+Elddis Whirlwind XL
Residence City: bucuresti
Country: romania

Post by dorunegru » 22 Aug 2013, 21:55

dorunegru
Van / Campervan sau RV: Logan 1.6 Ambiance+Elddis Whirlwind XL
Residence City: bucuresti
Country: romania

Post by dorunegru » 24 Sep 2013, 20:01

Nea Ioane, matale ai 1kg de aur în curte, dar nu ştiu decât eu cum să-l scot printr-o metodă nemaipomenită. Uite îţi fac o ofertă extraordinară: îl scot eu, drept răsplată că l-am scos din curtea ta îţi dau şi ţie 60 de grame redevenţă şi dacă mă ajuţi să ţi-l scot în 15 ani îţi dau de lucru şi-ţi plătesc salariu 5 grame pe an pentru că sunt de treabă şi nu vreau să stai ca prostu fără serviciu. Adică de fapt nu-l scot eu, îl scoţi tu, eu doar îţi împrumut uneltele, te învăţ cum să le foloseşti şi te răsplătesc pentru efortul de a-ţi scoate singur aurul din curte ca să mi-l dai mie.
Nu-i aşa că-i nemaipomenit? Ah, era să uit… şi cum tot nu-ţi mai trebuie la nimic o curte după ce am scos 1kg de aur din ea, voi lăsa acolo vreo 3 tone de cianură şi alte substanţe toxice… Cum? Nu-ţi fă probleme, crede-mă pe cuvânt că nu o să vă afecteze cu nimic! Nu, nu o să ajungă nici în apă, nici în grădină, jur pe ce-am mai scump!

marchizu
Residence City: Mioveni

Post by marchizu » 26 Sep 2013, 15:27

faiana treaba adica Rosia Montana pe intelesul tuturor, si tare ma tem ca asa va fi

Post Reply