Rulota KIP KG40EK

grecea cristian
Van / Campervan sau RV: SPRITE 390 Super
Residence City: Bâcu
Country: Romania

Re: Rulota KIP KG40EK

Post by grecea cristian » 13 Jan 2012, 22:59

Am o intrebare: ce fel de butelie ai montat? normala sau tip auto? Eu sunt interesat sa montez o butelie tip auto pe rulota.

Migratorul
Van / Campervan sau RV: KIP KG40EK
Residence City: Bucuresti

Post by Migratorul » 14 Jan 2012, 00:53

Am pus butelie normala, albastra, de Petrom. Ceasul regulator e micut, pe furtunul rulotei. Pare prins in fabrica pe furtunul ala portocaliu.
E mai micut, nu e cat unul obijnuit de aragaz.

adrian05ro

Post by adrian05ro » 17 Jan 2012, 09:25

nu butelia este problema ( sau , ma rog , forma acesteia )
important este ca "ceasul" sau mai bine zis regulatorul acela de presiune sa fie calibrat pe instalatia rulotei
daca zici ca este cel original nu este nici o problema
fiecare dintre tipurile de frigidere , aragaze , sobe sunt calibrate sa functioneze pentru o anumita presiune a gazului , presiune care este data de acest regulator ( sunt de 30mBar sau de 50mBar)
deasemenea o mare importanta o are si calitatea gazului cu care este incarcata butelia ; daca ai gaz din ala , butan de Petrom , s-ar putea ca la temperaturi scazute sa ai ceva probleme , in schimb daca ai gaz de masina GPL o sa stai linistit
asadar , incearca pe cat posibil sa reumpli butelia la statiile de GPL , de preferat la cele mai de la periferie care au "in dotare" adaptorul necesar care face trecerea de la supapa de masina la filetul de la butelie

bafta ! :wine

Migratorul

Post by Migratorul » 17 Jan 2012, 14:27

Se uda rulota la prima ieseala. Pana atunci trebuie sa ma acomodez eu cu ea mai bine.
Multumesc pentru aprecieri.

brad_b
Van / Campervan sau RV: kip de luxe 34 ek
vw transporter T3
Residence City: ploiesti
Country: romania

Post by brad_b » 10 Mar 2012, 11:44

Să o stăpâneşti sănătos ! Eu am un Kip 34 EK, sora mai mică a lui Grey Line, tractată tot de un logan(diesel).''Puiul'' (în limba olandeză Kip înseamnă pui) este fabricat în Olanda pe şasiu AL-KO nemţesc.Eu sunt foarte încântat de fiabilitatea acestor modele.
Flacăra la sobă este vizibilă printr-o fantă.Şi eu am căutat-o ceva timp până am reuşit să o identific.
Iar despre mersul cu spatele...Va deveni ca mersul pe bicicletă.Este suficient să exersezi de câteva ori şi să realizezi tot timpul ca ''dacă iei stânga ea se duce în dreapta şi invers''.

Migratorul

Post by Migratorul » 10 Mar 2012, 13:53

A mea, KIP40EK are masa proprie 748kg. A ta, KIP 34EK cat are masa proprie?
Ai instalatie solara pe ea? Ce baterie ai? Cam cat te tine? Esti multumit de energia electrica?

brad_b
Van / Campervan sau RV: kip de luxe 34 ek
vw transporter T3
Residence City: ploiesti

Post by brad_b » 11 Mar 2012, 08:17

Căsuţa mea o poţi vedea aici http://www.campervan.ro/forum/viewtopic ... 3&start=20" onclick="window.open(this.href);return false;.
Nu are instalaţie solară dar sincer deocamdată nu am simţit nevoia acesteia.Eu am achiziţionat-o personal din Olanda şi sunt foarte încântat de modul în care olandezul a întreţinut-o.

sicaursu75
Van / Campervan sau RV: kip -hy-line
Residence City: targu mures

Post by sicaursu75 » 24 Jul 2012, 19:57

sunt super asa ceva am si eu doar totul e alb in interior nu ai manual cu scheme electrice a rulotei?are centrala primus?

pamleon
Van / Campervan sau RV: kip
Residence City: vatra dornei

Post by pamleon » 04 Aug 2012, 15:51

Salutare. Si eu am kipkh40ek. stie cineva daca frigiderul se alimenteaza (12v) in timpul mersului de la bateria masinii sau de la bateria rulotei, mai pe scurt ce fac cu alimentarea lui in timpul mersului (o baterie tine cam 2-3 ore frigiderul)

yo9hrb
Van / Campervan sau RV: Hobby 425
Residence City: Ploiesti

Post by yo9hrb » 06 Aug 2012, 14:33

La mine se alimenteaza frigiderul daca tin aprinsa lumina de ceata. Incearca asa, poate merge.

Post Reply