Beyerland Vitesse 3.80/2 din '87

Post Reply
lniculescu
Van / Campervan sau RV: Fiat Stilo +Beyerland Vitesse 3.80
Residence City: Bucuresti
Country: Romania

Beyerland Vitesse 3.80/2 din '87

Post by lniculescu » 01 Jun 2011, 16:49

Buna ziua
De ceva timp suntem posesorii unei rulote mai mult decit frumoase (cel putin pentru noi) pentru ca orice cioara isi lauda puiul. Rulota am obtinut-o in urma unui noroc prin intermediul lui Bogdan Dobrovat, caruia vreau sa-i multumesc si pe aceasta cale. Era cineva din Craiova care s-a razgindit in ultimul moment si uite asa a devenit proprietatea noastra. Arata foarte bine si are un aspect ingrijit atit in interior cit si in exterior.
Rulota, asa cum am spus si-n titlu este un Beyerland Vitese de 2-3 locuri, dotata si cu cirlig anti-balans pe sasiu AL-KO. E usoara si are doar 580kg goala. Latimea de aprox 2,2m ma lasa se vad destul de bine si in lateral. Oricum am luat si oglinzi suplimentare pentru a nu avea probleme la depasiri. Oricum masinuta nu are probleme cu trasul ei iar consumul pot spune ca este la fel ca si la mersul in oras cu AC (medie de 7,4-7,7l/100km). :rolling
La achizitionare i-am facut proba la toate echipamentele (pompa apa, frigider, soba, aragaz, becuri interior, semnalizari, frine, pozitii, prize 230V, etc). Desi era fabricata cind eu abia eram in scoala generala si ma gindeam sa dau la liceu, totul functioneaza ireprosabil la ea. Singura problema avuta a fost la semnalizarea de pe partea stinga dar s-a dovedit a doua zi ca era un contact imperfect la mine la masina.
Nu avea in dotare apa calda si nici nu sufar din cauza asta.
Tot la pachet a fost si cortul exterior care este ok (in week-end-ul acesta am stat in el 6 adulti in jurul mesei + un carucior cu copilul aferent) + wc-ul ecologic si substantele de dezinfectare de la "mama lor", din Olanda. :clappingyellow
Pretul a fost de 1500 Euro si mie mi s-a parut mai mult decit corect. Rulota era inmatriculata in Romania si avusese deja 2 proprietari in ultimii 2 ani, eu fiind al 3-lea. Fiecare a tinut-o aproape 1 an. La noi sper sa stea muuuuuult mai mult!
Oricum si din pozele atasate o sa vedeti ca nu prea exagerez. Micile defecte de la exterior sunt, cred, provenite de la bicicletele din Olanda. Asta daca tinem cont de inaltimea la care au fost facute. Si mai are lampa spate stinga un pic crapata. Ca orice roman, am pus niste scotch si a trecut si de ITP cu brio.
Tot atunci am mai luat si o baterie cu un mini panou solar care sa o tina incarcata si sa-mi ofere autonomie tot in off camping. Pina acum a facut fata cu brio cite unei nopti de cazare si la datul gaurilor cu bormasina de 750W (pentru montarea sistemului de alimentare cu apa).
Intre timp i-am facut niste modificari pentru care o sa atasez poze mai incolo:
1. Invertor 12Vcc /230Vca de 1000W pentru off camping + circuitul aferent dotat cu siguranta pentru a alimenta toti consumatorii interni la 230V (consum la mers in gol cam 300mA si in sarcina maxima cam 1A). A ajuns la 4 A cind am cuplat si frigiderul. :o Sa fiu sincer, ma asteptam la mai mult.
2. Am inlocuit becurile existente cu becuri economice de 230V cu consum de 2W (led-uri) si de 7W care dau lumina mai mult decit suficienta, avind in vedere ca lumineaza ca becurile de 35W. Becurile au costat cam 11lei/buc, exceptie cele cu LED care au fost 40lei/buc. cind ajung in Constanta o sa cumpar de acolo si bec cu led pentru 12Vcc pt ca in Bucuresti preturile sunt cam prea umflate (60lei/bec) :wallbash
3. cadita de dus confectionata de mine dupa cit m-a dus capul si cu scurgere de chiuveta. ;) In week-end am probat-o si nu am avut probleme cu infiltratiile. La cit silicon am introdus era si culmea.... :crazy2
4. rezervor 70 l de apa + pompa submersibila + buson cu capac pe exterior la rulota (si cu cheie) + stuturi, mufe, filtru, etc. Toate luate de la Exis si montate de mine cu cumnatul. Rezervorul vechi care era in baie si avea 40l, l-am folosit pentru apa de dus. Rezervorul l-am montat sub prima jumatate a patului.
5. Doua rezervoare: unul de 25 l pentru apa gri (de la chiuvete si cind facem dus, il mutam la scurgerea de la cadita) si inca unul de 20 l pentru adus apa de la orice sursa din apropiere.
6. incalzitor pentru dus (de fapt e din cele de acvariu 60-100 l) cu termostat si protectie la ramas "in aer", 230V, 75W. Pe asta o sa-l probez la urmatoarea iesire, tinind cont ca l-am luat abia ieri si o sa vad in cit timp incalzeste cam 30-40l de apa.
7.Plasa de tintari la usa (pe asta inca nu am apucat s-o montez).
8. Antifurt la roata pentru a putea dormi linistiti (asta a fost prima achizitie dupa rulota), tinind cont ca o tinem la capatul blocului si nu in curte sau garaj.
9. tras un fir suplimentar de 2,5mm2 in locul celui albastru pentru a avea 13,5V la bateria rulotei in mers si 12,8 daca merge si frigiderul. Firul este legat pe plusul din bord prin siguranta de 10A. Am folosit acelasi fir conductor care imi alimenteaza si modulul de la priza masinii (masina are calculatorul de bord care imi spune si starea becurilor si l-am luat preventiv).
10. I-am mai pus si un spot cu LED-uri in baie plus 2 lampi tot cu led-uri cu baterii sau alimentare la 5V prin transformator cuplat la prize. Lampile le-am montat deasupra paturilor pe post de lampi de citit sau iluminat in cazul in care nu mai am 12Vcc sau 230Vca. Lampile le-am cumparat din Constanta la 16 lei/buc.
Cam asta ar fi despre rulotica noastra.
Mai jos o sa vedeti poze din momentul cumpararii.
O zi buna, drumuri bune si libere va uram!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

gabic69
Van / Campervan sau RV: Beyerland Vitesse 380/2
Residence City: Craiova

Re: Beyerland Vitesse 3.80/2 din '87

Post by gabic69 » 02 Jun 2011, 07:46

E sora cu a mea. S-o plimbati sanatosi!

adrian05ro

Post by adrian05ro » 02 Jun 2011, 15:29

Laure :bravoss
sa o stapaniti sanatosi :apploud
daca zici ca ai luat-o de la Bogdan Dobrovat atunci cred ca am vazut rulota asta la el pe strada ( de aia mi se parea mie cunoscuta ;) )
se vede treaba ca ai "personaliza-o la greu " ca sa zic asa , i-ai pus de toate pe ea :S_THUM119
acum nu mai ramane decat sa o "scoateti in lume " :camptrailer
ma cam indoiesc eu ca o tragi cu Stilo si ca iti consuma doar 7,7l/100km ; am avut (si am tras) cu mai multe masini si sub 10 nu prea reuseam sa o scot , oricum ar fi fost

bafta ! si sa ne vedem cu bine :bye

nu uita sa-i ceri lui Catalin sa-ti trimita 2 stickere :resp

lniculescu

Post by lniculescu » 03 Jun 2011, 08:59

Nu am de ce sa ma laud cu consumul asta pentru ca pe timp de vara ajunge si la 8l/100km. Am uitat sa spun ca Stilo e cu motor diesel de 1,9 multijet si 120CP.
Am scos-o pina acum in 2 week-end-uri: unul la Iepuresti si saptamina trecuta linga Cheia. Intr-adevar pe drumul spre Cheia si cu intoarcerea s-a apropiat de 8 l.
Oricum vrem s-o scoatem in lume macar de 2 ori/luna (in functie si de programul pe care il avem in week-end).
Drum bun si vacanta placuta!

adrian05ro

Post by adrian05ro » 03 Jun 2011, 09:33

va asteptam ori de cate ori aveti placerea sa veniti alaturi de noi
urmareste postarile de la "Evenimente comune " si o sa fii la curent cu ceea ce se organizeaza pentru fiecare week-end in parte si chiar pentru concedii

Bafta ! :S_THUM119

lniculescu

Post by lniculescu » 03 Jun 2011, 12:11

Multumim mult pentru invitatie si ne uitam si pe posturile respective!
Drum bun!

Post Reply