Rulota TEC - TT2A

Post Reply
turbistef
Van / Campervan sau RV: Rulota TEC TT2A 1994
Residence City: Suceava
Country: Romania

Rulota TEC - TT2A

Post by turbistef » 19 May 2011, 00:42

In primul rand as vrea sa salut toti membrii acestui interesant site.
Asa cum am promis saptamana trecuta, cand am si devenit membru al acestei frumoase comunitati, revin cu date despre implinirea unui mai vechi vis de-al meu, si anume achizitionarea unei rulote.
Din capul locului as vrea sa va spun ca a fost o intreaga epopee, si aici as vrea sa-i multumesc in mod deosebit d-lui Adrian Vatamaniuc, care in fapt mi-a deschis orizontul acestei lumi si a facut posibila achizitionarea acestei rulote prin discutiile aproape interminabile si sfaturile pe care el mi le-a oferit, ca unui vechi prieten, foarte incepator de altfel in acest domeniu. Desi trebuie sa recunosc ca inca nu ne-am vazut fizic, practic ne-am cunoscut prin telefon. De altfel i-am si spus ca s-a ales cu un elev silitor, care ii va pune foarte multe intrebari.
Dar sa trecem la treaba si sa va povestesc pe scurt drumul meu initiatic in a deveni un ''rulotist''.
Am plecat joi dupaamiaza de la Suceava, orasul meu de domiciliu, spre Arad, unde aveam de gand sa vizionez o rulota si sa o cumpar, dupa indelungi discutii si asigurari din partea vanzatorului despre calitatea produsului sau. Este vorba despre o rulota KIp HY Line 380 fabricatie 1987. Am ajuns la un acord in privinta pretului, fiind asigurat ca este intr-o stare tehnica si optica de invidiat.
Aici as vrea sa mentionez ca vizionasem mai multe variante, una la Oradea, alta la Lupeni, si una la Bucuresti. Pentru un incepator, dupa rasfoirea mai multor forumuri despre calitatile si defectele rulotelor second-hand, am plecat increzator la drum. Intamplarea face ca pe drum mi-am schimbat destinatia , ajung intai pe la Oradea, unde am vizionat o rulota Beyerland 380 Vitesse fabricatie 1989, care mi-a placut, insa nu am fost convins sa o cumpar. De altfel am si fost cazat in ea peste noapte, de un domn de altfel foarte onorabil. Am plecat a doua zi spre Arad, unde am ramas profund dezamagit de ceea ce am vazut. O epava. Avea o toaleta similara celor din personalele Constanta -Mangalia din anii 1990, unde deschideai usa la baie cu piciorul pentru a nu contacta vreun virus absolut distructiv. Ce mai, arata cumplit. Am plecat cu un gust amar, si nelamurit de ce in poze arata atat de bine iar in realitate atat de rau. M-am hotarat atunci ca orice rulota voi cumpara, o voi face dupa o examinare vizuala, tactila si olfactiva detaliata.
Si am purces iarasi la drum. De aceasta data inspre Lupeni, unde aveam sa vad o alta rulota Beyerland, unde iarasi nu am fost convins. asa am ajuns la Pitesti, desi nu era in program, dar rasfoind in ultimul moment internetul, am gasit acolo un vanzator care avea 2 exemplare destul de frumoase, de fabricatie ceva mai recenta. Mi-am programata o intalnire si iarasi am purces la drum. Si aici a fost cu noroc. Cred ca vi s-a intamplat si voua, celor care cititi acest post, sa simtiti ca ceva va place si ca sunteti convins ca va deveni a voastra chiar de la prima vedere. E ca ''love at first site''.
Si aici as vrea sa-i multumesc d-lui Sorin Chira din Pitesti, vanzatorul acestei rulote, un personaj deosebit, profesionist si prietenos, care mi-a raspuns la toate intrebarile ba chiar mi-a spus o sumedenie de chestiuni legate de aceasta pasiune. O placere de altfel sa ai o discutie cu acest domn.
In sfarsit, am cumparat aceasta ''casuta'', si aici as vrea putin sa va prezint de fapt rulota, care este si scopul acestui post.
Este vorba despre o rulota TEC ( Thrun - Eicker) modelul TT2A, fabricatie 1994, cu o lungime de 5,3 m cu tot cu protap, banuiesc ca are 4 -4,3 metri de fapt, latimea de 2,1m iar inaltimea de 2,45m. Este o rulota relativ usoara, avand 647 kg la gol si mma de 1000 kg. are cam 3 locuri de dormit, fiind dotata cu un singur pat mare, cam 2,1/ 2,2 m.
Am verificat bineinteles cu d-ul Sorin toate dotarile si pot sa spun ca sunt satisfacut din acest punct d evedere. Toate merg ca la carte.
Ca dotari sunt urmatoarele :
- pat mare in fata care se transforma bineinteles intr-un coltar cu masa;
- bucatarie (frigider , aragaz , ghiuveta);
- baie (WC Thetford cu golire la exterior, chiuveta cu dus, dulapuri de depozitare, oglinda mare, cadita de dus)
- 2 trape cu plase de insecte si cu jaluzea mata de culoare alba;
- 4 geamuri cu plasa de insecte si cu jaluzele;
- dulap de haine , si o multime de spatii de depozitare suspendate;
- antena telescopica cu cablaj din fabricatie si tv;
- cupla de remorcare antibalans;
- cort complet inchis plus cort terasa care se poate atasa la cort sau direct la rulota;
- rezervor de apa curata de 55 litri cu alimentare exterioara si cu supapa de golire pentru iarna;
- suport pentru 2 biciclete;
- scarita, butelie germana de 30 atmosfere, rezerva noua, o multime de cuie si pitoane pentru cort;
- cabluri si mufe de adaptare pentru 220v pe sistem romanesc si cel pentru Europa;
- invertor de curent de la 220v la 12 v si instalatie pe 12 volti;
- husa pentru protap;
- alte accesorii pe care din diferite motive probabil ca am uitat sa le enumar acum;
- NU are rezervor de colectare a apei folosite.
Ce mi se pare ca e foarte bine e faptul ca are garda la sol chiar mare, ceea ce face posibila navigarea si prin locuri mai putin civilizate, sau mai putin umblate fara vreo frica ca as putea deteriora ceva la ea.
As vrea sa incep un program de curatare (nu ca ar fi murdara), dar mi se pare firesc sa fie asa. As putea spune ca la interior si la exterior arata chiar foarte bine, e intretinuta si e foarte curata. Singura problema e de gen optic, si este la exterior. Este cam decolorata de soare. Cel putin are cateva dungi specifice care nu mai au coloritul de odinioara. In rest, so far sunt multumit de ea. Evident, daca nu ar fi fost asa, nu as fi ales-o.
As vrea sa-i fac cateva up-grade-uri, si aici mi-as dori sa veniti cu propuneri si cu sugestii in legatura cu modele, preturi, vanzatori, instalatori, s.a.m.d.:
- un sistem de panou solar cu acumulator ( ma gandesc la un acumulator de cel putin 100 Ah) care sa imi ofere independenta'
- sa-i schimb tv-ul cu un monitor LCD cu tv-tuner inclus, ptr ergonomie dar si ptr greutate;
- un sistem audio,
- un boiler ptr apa;
- diferite lampi de iluminat interior si exterior ( as vrea sa renunt la lustra cea situata deasupra mesei si sa pun cateva aplici, dar aici as vrea sa-mi spuneti ce e mai indicat sa pun, la 12 sau la 220 v);
- ceva mai multe prize la 220v si la 12 v;
- am tras deja un fir de plus permanent de la baterie si vreau sa il cuplez la pinul de ceata de la priza cu 7 pini, pentru a avea alimentare la 12 v in timpul mersului ( mi se pare mai rentabil sa folosesc frigiderul la 12 v pe timpul transportului si sa folosesc gazul doar dupa campare);
- talpi pentru o mai buna asezare a calelor pe diferite tipuri de sol;
- un ceas cu manometru pentru a putea alimenta cu gpl si a avea un control asupra cantitatii de gaz din butelie,;
- achizitionare aunei butelii suplimentare de 30 de atmosfere si de volum mai mare ( romaneasca, pentru ca este loc);
-achizitionarea unei cantitati remarcabile de voie buna si de asemeni de zile frumoase si cat mai libere de la servici pentru deplasari in teritoriu :laughing ;
- alte minuni care imi vor trece prin cap si am sa consider ca sunt indispensabile.
Aha. Si era sa uit ce e mai important. Pentru toate aceste dotari am scos din buzunar suma de 2500 euro. Culmea este ca nu am simtit niciodata ca am facut vreo investitie mai buna decat asta. Sper din tot sufletul sa fie adevarat.

Multumesc pentru atentie tututror celor care au avut rabdare sa citeasca , si daca aveti nevoie de alte detalii, va stau la dispozitie fara nici o ezitare.
Imi doresc dragi membri ai acestei comunitati sa ne vedem prin campingurile patriei si nu numai, cat mai des cu putinta.
ai departe am sa incerc sa va trimit cateva poze pentru a va face o idee despre aceasta rulota, desi nu am facut pozele ''oficiale'', ci mai degraba numai cateva din prima seara cand am adus-o acasa, si nu facusem inca nimic la ea.
Cu deosebit respect,
Stefan Chilariu
P.S. Daca voi fi gresit ceva la acest post, sa ma iertai va rog pentru ca nu sunt un impatimit al forumurilor de acest gen.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

cata
Van / Campervan sau RV: Mazda
Residence City: Bucuresti

Re: Rulota TEC - TT2A

Post by cata » 19 May 2011, 08:08

Felicitari pentru achizitie ! :salute
La dotarile necesare ai mentionat "-achizitionarea unei cantitati remarcabile de voie buna..." cred ca ai destula si sper sa-ti mai si ramana :laughing
Salutari si lui Sorin din Pitesti pentru corectitudinea aratata.
O sa te rog sa ne spui si cine este teparul din Arad ca sa-l stim si noi, iar daca ai mai dat si peste altii, de asemenea te rog sa ni semnalezi pentru a ne feri de ei.

Drumuri cat mai bune si cat mai placute :P

turbistef

Post by turbistef » 19 May 2011, 09:43

Multumesc Cata pentru incurajari.
Mi-a spus Adrian ca te pot ruga sa-mi trimiti 2 stickere cu sigla comunitatii sa le pot utiliza in mod responsabil, pe partea anterioara a rulotei si poate chiar a masinii. Daca ai sa ai bunavointa, da-mi un beep eventual si te sun eu pentru a-ti trimite adresa postala la care sa poti sa-mi expediezi plicul si eventual alte detalii.
Iti multumesc anticipat.
P.S. astept si alti membri ai acestui forum sa-si dea cu parerea si sa-mi dea sfaturi cu privire la upgrade-urile de care am mentionat si eventual alte variante.
La o cat mai grabnica vedere.
Toata stima.

turbistef

Post by turbistef » 19 May 2011, 12:31

Am uitat sa prezint aici si experienta mai putin placuta de la Arad. Este vorba de d-ul Ionel Muresanu, care de altfel mi s-a parut un tip Ok la prima vedere. Poate ca este si in realitate. Fiecare are pana la urma un standard in ceea ce priveste curatenia. E firesc si e de inteles ca fiecare incearca sa-si vanda marfa si nu e nimic gresit in asta. Dar sa incerci sa iti vinzi cutia la suprapret, sa o supraevaluezi cand de fapt e un cotet ambulant, mi se pare cel putin jenant si neonorabil. Mai cu seama ca d-ul mai sus amintit stia ca sunt un incepator si incerca sa ma prosteasca pe fata, spunandu-mi cat e de bine intretinuta si ca el e unicul proprietar ( cu atat mai tragic). Cu alte cuvinte, vroia sa ransforme albul in negru si viceversa. Nu i-a mers.
A fost si o parte amuzanta. Poate ca e bine sa v-o relatez. Dupa ce am intrat in rulota si am deschis frigiderul, aragazul si baia, am iesit impuscat afara si i-am cerut d-lui niste apa cu gandul sa ma spal pe maini de la jegul depus ca prin minune pe mainile mele intr-un timp atat de scurt. D-ul binevoitor mi-a adus un pahar cu apa ..de baut.
In sfarsit. Am parasit locatia cu furnicaturi pe spate si cu deziluzia unei deplasari de peste 1100 km fara nici un rezultat.
Noroc ca am vizitat niste prieteni vechi din Arad pe care nu-i vazusem de multa vreme si mi-a mai trecut gustul amar al deplasarii, al visului frant, al timpului pierdut si al banilor aruncati pe fereastra (si nu putini, mai cu seama ca acum sunt vremurile astea)
O alta experienta am avut si la Lupeni, cu un domn de aceasta data, in adevaratul sens al cuvantului. Ne-am dat intalnire chiar in Lupeni, insa mi-a spus de la inceput la ce sa ma astept, ca e o rulota fabricatie 89 si mai are defecte, pe care, atunci cand ne-am intalnit nu a incercat sa mi le ascunda, ba dimpotriva mi le-a evidentiat. Un tip onest, care vrea sa plece din tara, si incearca sa-si vanda rulota si masina. Desi arata mult mai bine decat cea de la Arad, totusi nu am fost convins sa o cumpar desi pretul era atragator. Si imi oferea si cateva bonusuri, cum ar fi un generator de curent, o masa cu scaune de camping, un tv Lcd si antena satelit. Pe scurt, rulota nu era tocmai ce imi doream eu. Insa intalnirea a fost placuta si chiar am invatat cate ceva de la el. Toata stima.
Concluzia? Fiti cu bagare de seama cand vreti sa achizitionati asa ceva. Ideea primordiala este sa te simti bine, sa iti petreci timpul cu cei dragi si nicidecum sa iti fie scarba sa dormi, sau sa-ti fie frica ca ai sa te imbolnavesti cine stie de ce. Iar daca va ganditi ca faceti economie daca gasiti ceva mai vechi si mai putin dotat, mergeti mai bine la vreo pensiune, cel putin pana strangeti banuti pentru ceva cat de cat acceptabil si care nu numai sa va faca placere, dar si cu care sa va mandriti.
Astept in continuare propuneri pentru up-graduri.
Stefan

Radu_
Van / Campervan sau RV: T.E.C. Siena Saphir 390CT
Residence City: Brasov

Post by Radu_ » 19 May 2011, 12:46

Felicitari pentru achizitie si sa va bucurati de confortul ei, in fiecare weekend.
Si eu am tot TEC model 390 si sunt foarte multumit de ea.
Cat despre "dragostea la prima vedere" te asigur ca si noi am patit la fel. A fost a doua rulota vizitatata (in Olanda) din 150 de rulote pe o raza de 150Km de Eindhoven. dupa doua zile de catari, ne-am intors la Mastright si am achizitionat-o.

george chirila
Van / Campervan sau RV: Hobby Prestige 545
Residence City: Bucuresti -Sos Oltenitei

Post by george chirila » 19 May 2011, 21:40

Felicitari pentru achizitie ,si sa va bucurati de ea . Sa va duca multe mii de km ,in locurile ,in care doresti !! :ro :ro

Sorin Sibiceanu
Van / Campervan sau RV: TEC Weltbummler
Residence City: Bucuresti

Post by Sorin Sibiceanu » 20 May 2011, 07:34

Felicitari pentru achizitie si sa te bucuri cat mai mult de ea , si eu am un TEC Weltblummer TD5A Miami Edition din 92 ,sincer sint foarte tari TEC-urile .

Numai bine

adrian05ro

Post by adrian05ro » 25 May 2011, 12:24

sa o stapaniti sanatosi coane Stefane :wine
va asteptam la intalniri si sa fii sigur ca vei primi din partea lui Catalin sticker-ele cu sigla clubului ( de preferat sa le lipesti pe rulota in fata si in spate ) :camptrailer

toate cele bune si sa ne vedem cu :drinking3 bine !

Post Reply