Sfaturi achizitie rulota

Post Reply
mmg
Van / Campervan sau RV: Bayerland vitesse 380/2
Residence City: Bucuresti
Country: Romania

Re: Un sfat, o idee?

Post by mmg » 01 Feb 2011, 20:07

Colegii ti-au spus cam ce sa cauti, ce utilitati si dotari , iar eu te sfatuiesc sa nu te grabesti, uita-te pe site-uri din Germania si Olanda, si neaparat fa un drum si cumpara-ti una din afara. Vei fi foarte multumit, sunt multe si bine intretinute.
Bafta! ;)

TNC
Van / Campervan sau RV: Deocamdata nimic, dar sper ca in curand.
Residence City: Brasov

Post by TNC » 01 Feb 2011, 21:20

Multumesc pentru sfaturi si ide, sunt foarte utile si bune. Dar totusi ca si marime ce ma sfatuiti sa iau fara a tine cont de puterea motorului? Ma tot uit pe site-uri din Europa dar la foarte putine oferte am vazut sa fie trecuta si greutatea lor asa ca nu stiu daca una cu wc, dus si doua spatii de dormit se incadreaza la MMA de 1200 kg. Nu ma intereseaza asa mult alte dotari cu exceptia incalzirii, frigiderului si aragazului pentru ca-mi place sa mesteresc, am o groaza de timp pentru asta (lucrez o saptamana da si una nu), am deja o gasca de idei si ma mai si pricep asa putin. Iar unde nu ma pricep sun un prieten sau intreb pe forumul acesta.

adrian05ro

Post by adrian05ro » 01 Feb 2011, 22:36

eu am avut un Knaus Sudwind din 1991 care avea doua paturi ( adica 4 locuri de dormit ) si la care MMA-ul era fix 1200kg
asa cum ti-am mai spus cele cu un singur pat ( care sunt catalogate drept cu 2-3 locuri de dormit) sunt pana in 1000KG , cele cu mai mult de 3 locuri ( adica cele cu 2 paturi , 4-5 locuri de dormit) au si pana la 1600KG , daca nu mai mult
din cate imi aduc aminte tu ziceai ca ai un buget de vreo 2000EURO , ceea ce inseamna cam putin pentru una de 4 locuri de dormit , asta in ideea in care ai tine cont de sfatul lui Mihai ( mmg-ul ) si te-ai duce sa o iei din afara de undeva - nici acolo nu sunt pe degeaba , si pe langa pretul lor trebuie sa te gandesti ca te mai costa motorina , taxele de drum, eventual o nopate doua la motel /hotel /hostel sau pensiune
asadar inceraca in primul rand sa iei una de aici , si daca nu te multumeste niciuna sa iei drumul Germaniei si sa iti aduci de acolo ceva ; pe http://www.mobile.de" onclick="window.open(this.href);return false; oferta este mai mult decat variata - daca nu te descurci cu limba germana te pot ajuta intr-o seara sa gasesti ( sau macar sa-ti faci o idee despre) rulota

TNC

Post by TNC » 02 Feb 2011, 16:29

Cu siguranta va fi cumparata din afara si nu va fi atat de scump pe cat se crede. De ce? Simplu pentru ca am prieteni. Pentru achizitionat am 2 in Germania 3 in Irlanda si neamuri in Austria si Italia. Pentru adus deja am luat legatura cu un nene care aduce masini de dincolo si a zis ca se rezolva. Mai ramane sa gasesc pe net ce-mi place, sa-mi trimit pretenutul cel mai apropiat sa o ridice si cu prima masina cu carlig ce va fi importata sa o aduca nenea acasa. Scutesc cam jumatate din banii de drum, hoteluri, moteluri, etc. SAAAAAU plec eu sa o iau si fac si un concediu pe acolo :DANCE_28 .

cata
Van / Campervan sau RV: Mazda
Residence City: Bucuresti

Post by cata » 02 Feb 2011, 16:36

Cea mai buna cred ca este ultima varianta, ce vezi tu cu ochii tai si mirosi cu nasul tau nu se compara cu ceea ce cred altii.
Tie trebuie sa-ti placa din toate punctele de vedere si nu prietenilor, oricat de buni si de bine intentionati ar fi.

adrian05ro

Post by adrian05ro » 02 Feb 2011, 19:44

eu iti dau un singur sfat : IA-TI RULOTA DIN GERMANIA SAU OLANDA
nici ei nu le au pe toate OK , dar de la italieni sau austrieci nici sa nu-ti treaca prin cap sa iei ceva second-hand
poate nu ai avut de-a-face cu ei , dar crede-ma ca sunt niste distrusi care cand lasa ceva din mana trebuie dus direct la groapa de gunoi sau la REMAT
daca poti , ar fi excelent sa te duci sa o iei chiar tu , pentru ca asa cum a spus si Catalin mai devreme , trebuie sa " o miroasa nasul tau "
nimeni , niciodata nu o sa-ti reprezinte mai bine interesele ca tine insuti
asadar , curaj , si fa un drum pana acolo
nu prea iti doresc sa faci concediu pe acolo , pentru ca s-ar putea sa ramai cu jumate din banii de rulota :laughing
bafta ! :wine si sa ai parte de cava bun :S_THUM119

Florin Tutunaru
Van / Campervan sau RV: SWIFT CORNICHE + PASSAT..0766367662
Residence City: Alexandria

Post by Florin Tutunaru » 04 Feb 2011, 08:52

Daca te intereseaza o rulota care sa aiba si apa calda atunci trebuie sa te orientezi spre o englezoaica.Dezavantajul este ca sunt oarecum mai grele decat cele europene ceea ce duce implicit la un consum mai mare.Din cate am inteles te intereseaza o rulota cu doua spatii de dormit; parerea mea este sa iti faci bugetul, eventual sa ne spui cat esti dispus sa dai pe o rulota si cu siguranta la cati suntem aici iti va gasii cineva ceva interesant. Cat despre ce anume sa cauti la o rulota sunt multe; Adrian a spus cam tot vis a vis de locurile unde sa cauti, cata la fel cu mirosurile de mucegai( daca miroase a mucegai ...fugi). Mai mentionez si eu inca doua locuri unde ar trebuii fiecare sa autam: 1. in interrior, in dreptul razelor de la roti( acolo unde roata arunca apa, namol etc), 2. Sub chiuveta pentru ca apa folosita se poate prelinge si in timp provaca pagube : 3. Daca rulota este prevazuta cu dus neaparat verificat compartimenul dusului, pereti, podea, tapet umflat, mucegai. In concluzie parerea mea este sa stabilesti intai cat esti dispus sa dai pe o rulota apoi cu siguranta ne vom antrena in cautarea uneia care sa ti se potriveasca.Bafta si te asteptam printre noi.

grecea cristian
Van / Campervan sau RV: SPRITE 390 Super
Residence City: Bâcu

Post by grecea cristian » 09 Feb 2011, 15:53

Buna ziua, am inteles ca masina ta poate trage (MMA) max 1200kg. Incearca sa iti iei o rulota cu MMA max 85 % din cat poate duce masina ta. O vei proteja: ambreaj, demaraj lin, consum combustibil mai scazut. Vorbeste cu familia, ce vor si ei : off camping sau nu... daca vor dus si apa calda sau nu. Eu am "patit-o" , vor dus si apa calda, asa am luat un generator de curent si caut un boiler electric. dar sa nu deviez.
Cum au scris si ceilalti colegi: nu te grabi!

george chirila

Post by george chirila » 09 Feb 2011, 22:13

Cauta,citeste,studiaza,fii receptic ce pareri dau si colegii mai "veterani " de pe forum,si iti vei gasi aleasa ! :camptrailer Vorba lui Catalin : Ceea ce vezi,si mirosi tu conteaza,celelalte ...... Fiecare cu gusturile lui . Parerea mea ,este s-o vezi personal ! Te salut !! :drinking3 :drinking3

TNC

Post by TNC » 09 Feb 2011, 23:08

Multumesc foarte mult pentru toate sfaturile primite. Sper ca in curand sa intru si eu in randurile voastre. Deocamdata datorita sfaturilor primite sunt hotarat sa plec sa o aduc acasa.

Post Reply