Sfaturi achizitie rulota

Post Reply
roger
Van / Campervan sau RV: TEC
Residence City: constanta
Country: romania

care rulota este mai buna?

Post by roger » 08 Sep 2009, 10:25

Buna dimineata, domnilor!
Eu caut de net de foarte mult timp o rulota...am citit tot ce exista despre ele. Vroiam sa imi cumpar o rulota din `90 , poate si mai noua un pic, dar sotia m-a convins sa luam una de generatie mai noua. Nu stiu ce sa spun, avand in vedere ca este prima rulota. Oricum dupa ce m-am gandit mai bine...nu am avut ce face si i-am dat dreptate. As vrea sa plec sa o aduc din Olanda.
Nelamurirea mea este....ce marca sa fie rulota? Dupa indelungi cautari pe site-urile care ofera spre vanzare aceste rulote, m-am oprit spre doua marci: Knaus sau Caravelair.
Ce am auzit citit despre Knaus este ca sunt rigide si foarte grele, chiar daca sunt foarte frumoase. Daca are cineva acest tip de rulota, il rog sa ma lumineze si pe mine. Poate este cineva din Constanta....il iau la mine la cabana pe malul marii..bem una mica..sau doua, ca este frig afara..si il trag de limba.
Chiar este cineva cu un Knaus in Poarta 6...mereu il admir cand trec pe acolo.
Nu as vrea o rulota foarte grea, am citit ca sare si consumul destul de mult. Oare ar fi vreo problema daca rulota ar avea 1300 kg. Am citit de raportul de 85% parca. Am un Santa Fe de 150 cp, care parca are 2000 kg, cred ca m-as incadra. Totusi nu as vrea sa "ingenunchiez" masina. Sunt foarte curios cum s-ar comporta la drum. La fel...rog pe cine stie sa ma lumineze si pe mine. Multumesc anticipat pentru raspunsuri si va salut cu respect!

Serpescu Gigi
Van / Campervan sau RV: Chateau Chiara 450
Residence City: Miercurea Ciuc
Country: Romania

Re: care rulota este mai buna?

Post by Serpescu Gigi » 08 Sep 2009, 21:46

Eu am un Audi A6 2.5 TDI cu 6 cilindri si 150 cp, rulota are in talon inscris 907 kg si MMA 1300 kg. Am incarcat-o cand am plecat in concediu full, fara sa o cantaresc si pot sa-ti spun ca eu cred ca orice masina simte aceasta greutate, dar bine inteles ca diferit. Consumul masinii in mod normal, intre 7,5-8,5; cu rulota in regim mixt, adica 2000 km pe autostrada si 3000 km pe drumuri nationale, consumul este de 10 %. Cred ca masina dumneavoastra se va comporta bine cu o rulota de 1300 kg MMA, bineinteles sa nu va asteptati ca intr-o panta care o urcati de obicei cu treapta de viteza 5 sau 6 acum veti urca cu treapta a 4 a, dar fara mare efort. Eu am un Chateau Chiara 450 si sunt super multumit. Atentie la MMA, daca aveti decat categoria B. :drinking3 .

Liviu
Van / Campervan sau RV: Tabbert Comtesse
Residence City: Bucuresti

Post by Liviu » 09 Sep 2009, 20:45

@Roger,
Parerea mea este ca, daca tot ti-ai propus sa ajungi in Olanda, sa fii un pic mai permisiv si flexibil in ceea ce priveste marca rulotei, si sa te lasi "indragostit" de aleasa ta la fata locului.
Poti urmari cateva oferte inainte de a pleca, dar nu neaparat dupa o marca anume, ci dupa cateva criterii de baza stabilite singur, sau impreuna cu familia. Poate vei dori una cu un singur loc de dormit, poate forma exterioara te va atrage catre alta, poate sotia isi va dori neaparat apa calda si dus, sau cuptor la argaz, sau poate tu vei considera instalatia de 12V imperios necesara, sau cate si mai cate puteti descoperi ca va doriti, astfel incat dupa ce te vei vedea la fata locului, cu siguranta iti va cadea una cu tronc, care cu nu va indeplini neaparat toate dorintele tale. Dar va fi aleasa ta(sau a voastra) si sigur dupa aceea firma sub care a fost asamblata va conta mai putin.
Cat priveste cealalta problema, eu pot sa-ti spun ca am alergat rulota mea de 1300 kg cu un volvo vechi de 100 CP timp de vreo 3-4 ani si nu m-am facut de ras pe undeva, iar acum o trag cu un pajero tot de 100 CP si singura diferenta e in stabilitatea la viteze de peste 80 km/h. Pentru santa fe-ul tau nu cred ca-i cazul sa-ti faci vreo problema.
Eu iti doresc succes si-ti stau la dispozitie cu ce informatii doresti si detin eu.

roger

Post by roger » 10 Sep 2009, 13:38

Va multumesc foarte mult pentru informatii, au fost foarte utile. Asa este....daca te indragostesti de ea, chiar nu conteaza ce marca este. Eu m-am uitat foarte mult dupa una care sa aiba sistemul acela...caravan mover. Mi se pare o chestie nemaipomenita. Oare se merita sa iti cumperi o rulota cu asa ceva? Citeam undeva ca daca rulota are asa ceva trebuie platita taxa de drum.....
Mai am o intrebare care nu imi da pace si sincer.. nu am gasit sa fie precizat asa ceva la descrierea rulotei, poate nu cunosc eu bine limba olandeza. Oare rulotele au acumulator al lor, cel putin astea dupa `95 ..sa zicem?
Daca are mover..sigur are acumulatori, dar una care nu are acest sistem o avea?
In privinta depasirii greutatii ansamblului masina si rulota nu am de ce sa imi fac griji...am permis corespunzator B+E si C+E, exact asa scrie la mine.
Despre consum, ma astept sa se duca cam la 10 la suta, acum merg cu 7,5 max.8 la suta, si merg cam sportiv. Sigur ...cu o rulota in spate, te potolesti, cred ca de asta vrea sotia sa luam rulota...sa ma potolesc!
Si inca ceva domnilor...ma numesc Marian, sunt mic...am 33 de ani.V-as ruga sa vorbim ca intre prieteni, sunt satul de la munca de atata politete.
Multumesc pentru raspunsurile atat de rapide si va salut cu respect!

Liviu

Post by Liviu » 11 Sep 2009, 08:08

"Eu m-am uitat foarte mult dupa una care sa aiba sistemul acela...caravan mover. Mi se pare o chestie nemaipomenita. Oare se merita sa iti cumperi o rulota cu asa ceva?"

Marian, la 33 de ani te uiti deja dupa asa ceva ??????????
Atunci ce mai spun colegii nostri mai seniori ?
Cat priveste acumulatorul, dupa stiinta mea, exista si rulote pana in '95 cu acumulator, dar si rulote dupa '95 fara...

roger

Post by roger » 11 Sep 2009, 09:26

Buna dimineata!
Imi cer scuze, dar nu inteleg ce ati vrut sa ziceti mai sus. Chiar daca am aceasta varsta, nu pot avea o rulota cu mover?
Am intrebat pentru ca nu stiu nimic de aceasta chestie, decat filmuletele care le-am vazut pe youtube si ar fi interesant de aflat parerea cuiva care asa ceva pe rulota. Precizez ca rulota costa la fel ca una din acelasi an de fabricatie, chiar si aceeasi marca, de asta ma intreabam daca se merita ca rulota sa fie echipata cu asa ceva, din cauza unor taxe ...care am inteles ca se platesc.
Inca o data imi cer scuze domnului Liviu...nu am vrut sa creez motive de discutii!. Si oricum...daca cumva ne intalnim, dau cateva beri! :hainoroc

Liviu

Post by Liviu » 11 Sep 2009, 15:03

Marian, eu glumeam, nu cautam sau gaseam motive de discutii inutile.
Moverul, dupa parerea mea, este o facilitate excelenta, dar un pic cam scumpa. Peti ti-o poate monta oricand pe rulota, dar gluma mea facea trimitere la momentul cand il folosesti, si anume la pozitionarea rulotei in functie de necesitati, lucru care-l poti face la fel de bine si manual.
Scuze imi cer EU daca nu m-am facut inteles, iar pe forum si pentru prieteni sunt doar Liviu. Berile le bem impreuna, dar le dam pe rand, ok? :hainoroc

roger

Post by roger » 11 Sep 2009, 15:47

Cu cea mai mare placere Liviu!
Dar eu dau primul rand...asta este conditia. Cred ca de abia pe la anul se pune problema achizitionarii rulotei, oricum pana atunci eu pot veni cu cortul. Loc de pus navetele ... am in portbagaj. Mai intai trebuie sa imi termin leasingul la masina.
Pana la vara poate aveti drum prin Constanta, putem sa ne vedem la mine la cabana, unde de altfel sunt niste locuri foarte frumoase ....cat or mai fi, pentru ca distrug vegetatia din cauza consolidarii malurilor. Pana atunci, va astept cu drag sa ne vedem la cateva navete de bere.

Serpescu Gigi
Van / Campervan sau RV: Chateau Chiara 450
Residence City: Miercurea Ciuc

Post by Serpescu Gigi » 12 Sep 2009, 07:44

Maa! ce amambilitati pe voi!. daca toto dati atatea beri vin si eu, :drinking3 ca e moca

roger

Post by roger » 12 Sep 2009, 20:52

Cu cea mai mare placere, domnule Gigi!
Cu aceasta ocazie va mai intreb una alta despre Chateau! Stati linistit....bere este pentru toti, macar sa veniti!
Cu respect va doresc o seara buna.

Post Reply