Legaturi remorcare rulota

Vulpe Mihai
Van / Campervan sau RV: Roller si buerstner club
Residence City: Ravenna
Country: italia

Re: Legaturi remorcare rulota

Post by Vulpe Mihai » 17 May 2012, 20:01

DA...CALCULATORUL ESTE ACELASI LA 7 SI 13 PINI.......CELE DE GENERATI MAI NOI........IN TEORIE ROLUL CENTRALINEI ESTE SA ECHILIBREZE CONSUMUL ADIKA SA NU SOLICITE ALTERNATORUL SI FIRELE DE CURENT.......TRADITIONAL SE LEGAU DE LA FIRELE DE LUMINI DE LA TRIPLE DIN PORBAGAJ (ADIKA PE DIRECT) RISCAND SA INCINTE FIRELE MAI ALES PE STOP CARE DE FEL SANT DE 21W ...ORI 4 .....ADIKA MASINA PLUS REMORCA......POZITIILE,,,ETC

Vulpe Mihai

Post by Vulpe Mihai » 17 May 2012, 20:07

PRACTIC CALCULATORUL SE MONTEAZA INTERE FIRELE CARE DUC LA PRIZA SI FIRELE SAU MUFA DE UNDE SE IA CURENT (TRIPLE ,SAU TABLOU ELECTRIC

roger
Van / Campervan sau RV: TEC
Residence City: constanta
Country: romania

Post by roger » 21 May 2012, 13:11

Eu mi-am montat pe masina priza cu 13 pini, pentru ca din 13 faci 7, dar invers este mai greu. Acel calculator se foloseste la masinile de generatie mai noua, care au in bord martor de avertizare pentru bec ars. Cel putin asa am citit pe net. Spre norocul meu la mine nu a fost cazul, este destul de scumpa acea piesa.

pamleon
Van / Campervan sau RV: kip
Residence City: vatra dornei

Post by pamleon » 03 Aug 2012, 20:00

Scuzati de offtopic, dar eu sunt incepator si as dori sa stiu cum functioneaza frigiderul pe 12v in timpul mersului: se alimenteaza de la bateria rulotei sau de la masina. Bateria rulotei se incarca de la alternatorul masinii in timpul mersului?

Vulpe Mihai

Post by Vulpe Mihai » 04 Aug 2012, 10:18

frigiderul rulotei pe 12 merge in teorie pe bateria rulotei (daca este montata) care la randul iei este incarcata in timpul mersului de alternatorul masini, daca nu ai baterie pe rulota poti sa te folosesti de instalatia rulotei (12v) e dificil de dat un sfat fara sa stiu ce instal are rulota ta. unele modele de rulota au frigiderul deja cuplat la 12 v pt functionare in timpul mersului , altele nu. eu personal am montat a2-a priza de 7 pini pe carlig cu plus si minus tras de la bateria masini. vorbesc de o priza exclusiv pt servicile rulotei,frigider,tv,antena etc. Am montat apoi o baterie pe rulota care primeste curent dela cea dea 2-a priza montata pe masina. asa in timpul mersului am curent la frigider si pt 2-3 ore si atunci cand dezgat rulota de masina.

pamleon
Van / Campervan sau RV: kip
Residence City: vatra dornei

Post by pamleon » 04 Aug 2012, 18:14

Multumesc mult de raspuns. Eu am un KIP KH40EK si masina un Mercedes Vito. Mufa de la carlig la vito e cu 13 pini iar la rulota cu 7 pini (am pus adaptor si functioneaza doar stop frana, semnalizari, lumini de noapte) La rulota am pus o baterie varta de 60 A care am verificat se incarca de la reteaua de 220. Habar n-am daca se incarca si de la alternatorul masinii, singura schita electrica fiind asta :cui :
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

astrag20dti
Van / Campervan sau RV: cort
Residence City: buzau

Post by astrag20dti » 05 Oct 2013, 21:26

legaturi2.JPG
Va salut . Datorita unui coleg de forum dupa care am copiat si eu conexiunea pt montarea instalatiei electrice a carligului. Am legat doar pina la pinul 8 si adica
pinul1 -semnalizare stanga
pinul 2 -ceata
pinul 3 -masa pt pinii 1la 8
pinul 4 -semnalizare dreapta
pinul 5 -pozitie dreapta spate
pinul 6 -frana
pinul 7 -pozitie stanga spate
pinul 8 -lumini mers inapoi
Mai am tras in interiorul masinii pinul 9 si pinul 13 dar neconectati .Pinii 10, 11, 12 sunt liberi in mufa.

Acum intreb , la rulote ma poate lamuri cineva ce fel de mufa exista de 13 pini sau de 7 pini? Multumesc!
Doresc , sa fac si celelalte legaturi (de la 9 la 13 ) dar nu am avut niciodata ocazia sa vad ce mufa exista pe rulote si de aceea va cer ajutorul.
Am gasit tot aici pe forum o alta schema electrica tot cu 13 pini . Asezarea pinilor la aceasta schema nu este corecta, numaratoarea pinilor incepe in ordinea acelor de ceasornic . Spun asta pt ca am incercat sa conectez firele si imi dadea cu virgula , ne uitandu ma pe capacul prizei ca acolo dadea asezarea pinilor in mufa.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

astrag20dti

Post by astrag20dti » 06 Oct 2013, 11:53

Va salut . Astazi am vazut mufa la o rulota . Este mufa mica cu 7 pini . In aceste conditii eu avand mufa cu 13 pini pt a putea conecta la rulota ce trebuie facut ?Si alt aspect , mufa mica cu 7 pini este doar pentru alimentarea indicatoarelor , dar pentru frigider, lumina interior rulota ce mufa putem folosi , se foloseste alta mufa special pentru alimentarea accesoriilor rulotei?Multumesc si astept unraspund de la dvs daca se poate!

kistler
Van / Campervan sau RV: Sprinter 350
Residence City: Iasi
Country: Iasi

Post by kistler » 06 Oct 2013, 22:55

Sunt cabluri care la un capat au mufa cu 13 pini si la celalat mufa cu 7 pini. Gasesti la magazinele specializate in articole pentru rulote.

astrag20dti

Post by astrag20dti » 07 Oct 2013, 19:00

Astazi , am mai vazut o rulota si mufa o avea cu 13 pini , intr adevar anul de fab era 1998, acum o sa o las doar cu cei 8 pini trasi apoi in fc de ce priza va avea rulota voi face conversia. Ideal ar fi sa fie cu 13 pini sa am trase toate firele , daca este cu 7 pini pe rulota atunci cred ca imi mai tb o mufa atasata de carligul masinii pentru alimentare, masa rulota.Multumesc frumos pt raspuns.

Post Reply