Circuit inchis = bateria se reancarca singura

Post Reply
allex010
Residence City: Bucuresti
Country: Romania

Circuit inchis = bateria se reancarca singura

Post by allex010 » 05 Oct 2009, 17:24

Am auzit de curand povestea unui tip caruia ii cadea periodic curentul la casa si care a facut urmatorul circuit:
baterie auto -> convertor de la 12V la 220V -> consumator pe iesirea 1 si redresor pe iesirea 2 -> bateria mai sus mentionata; a rezultat astfel un circuit inchis prin care bateria se incarca singura.
Prin acest sistem sunt alimentate centrala de incalzire (90W) si cateva becuri probabil economice (50W).
Poate sa confirme / infirme cineva viabilitatea acestui sistem pt. un campervan?

Popescu CV
Van / Campervan sau RV: Mazda E2000 Campervan
Residence City: Bucuresti Tei

Re: Circuit inchis = bateria se reancarca singura

Post by Popescu CV » 05 Oct 2009, 17:52

EVRIKA !!! :veryhappy Perpetuum Mobile descoperit in Romania !!!! :rolling :2funny

:gun3

Fiti seriosi oameni buni !!!
Probabil ca si daca alimenteaza din bateria de 12V doar convertorul de 220V si incarcatorul pentru baterie, bateria se va descarca mai rapid decat daca ar folosi doar convertorul de 220V si un bec, sa zicem.
Fiecare aparat ar trebui sa fie cu un randament de peste 100% cand de fapt au cel mult 60-70% randament, restul fiind pierderi realizate la conversie.
Din punctul meu de vedere, folosirea acelui incarcator auto nu face decat sa scada durata de functionare al acumulatorului.

P.S. Scuze pentru tonul vehement :ym-notworthy dar pentru mine este o mare aberatie sa aud ca cineva se lauda ca ar fi facut asa ceva, impotriva legilor fizicii, si ca mai si functioneaza, recuperand energia consumata :nocomment .

allex010
Residence City: Bucuresti

Post by allex010 » 05 Oct 2009, 18:04

Exact la asta " Perpetuum Mobile descoperit in Romania !!!! :rolling :2funny " m-am gandit si eu cand am auzit, dar pt. ca nu am cunostinte in electrica / electronica si cine povestea parea foarte convingator, am cazut in plasa.
Si pt. 48 ore am visat la simplitatea "sistemului".......

costieanu constantin
Van / Campervan sau RV: edelweiss
Residence City: CODLEA
Country: romania

Post by costieanu constantin » 08 Oct 2009, 16:10

allex010 wrote:Am auzit de curand povestea unui tip caruia ii cadea periodic curentul la casa si care a facut urmatorul circuit:
baterie auto -> convertor de la 12V la 220V -> consumator pe iesirea 1 si redresor pe iesirea 2 -> bateria mai sus mentionata; a rezultat astfel un circuit inchis prin care bateria se incarca singura.
Prin acest sistem sunt alimentate centrala de incalzire (90W) si cateva becuri probabil economice (50W).
Poate sa confirme / infirme cineva viabilitatea acestui sistem pt. un campervan?
cred ca , ar trebui cam asa : 220 >> sitem automat de prezenta tensiunii cu un releu >> redresor >> baterie 12V -110A iar in momentul cand se intrerupe curentul : baterie 12V >> convector >> consumator mai micut -si musai necesar-, dupa ce revine curentul se reincarca automat bateria . eu in perioada1982 -1990 asa am avut .in casa, lumina pt copii, tv la 12V ,un convector cu feroaliaj ,+ instalatie de iluminat pe 12V separata in tot apartamentu' !!!
ca baterie aveam un set de baterii de la un electrocar de 360 A - un element avea 20 Kg x1,8V x6 elementi , le tineam in debara pe hol

adrian05ro

Post by adrian05ro » 22 Mar 2011, 15:19

cam vechi "banc"-ul asta dar m-a facut si acum sa rad :laughing
colegul allex poate este mai boem sau mai increzator in spusele altora , noi insa suntem "tari pe pozitie" : ASA CEVA ESTE IMPOSIBIL SA FUNCTIONEZE :T_THUM125 altfel il propuneam pe autor la Premiul Nobel pentru fizica aplicata :fanta

Post Reply