Panou solar pentru incarcarea acumulatorului.

mmg
Van / Campervan sau RV: Bayerland vitesse 380/2
Residence City: Bucuresti
Country: Romania

Re: Panou solar pentru incarcarea acumulatorului.

Post by mmg » 08 Apr 2009, 12:54

Cel putin eu, astept cu mare interes. :thankyouyellow

roco139
Van / Campervan sau RV: Hymer B 644
Residence City: Bucuresti

Post by roco139 » 15 Apr 2009, 20:39

Au apărut panouri solare cu o eficienţă mult mai mare datorită noii tehnologii solfocus 1100S (sau sol focus SF-1100S) CPV System, elaborată de SolFocus. În felul acesta se reduce de sute de ori numărul de elemente fotovoltaice, respectiv preţul este mult mai mic, adică costul/kw este mai avantajos, şi randamentul mult mai mare. Cautati pe Google "SolFocus" si vedeti detalii ! ... Ceva similar a scos şi SHARP !

Vulpe Mihai
Van / Campervan sau RV: Roller si buerstner club
Residence City: Ravenna
Country: italia

Post by Vulpe Mihai » 18 Jul 2009, 22:26

salutare......Ce preturi sant in ROMANIA la panouri solare ??...eu vreau sa montez pe rulota.....am avut pe camper (era deja montat cand lam cumparat ) si am fost foarte multumit.....totusi era un panou solar de o generatie mai veche si nu incarca decat la soare puternic......Aici (Italia ) costa cam 4-5 euro pe W...fara centralina...fara montaj....Oricum se monteaza usor......Si apropo....nu este OBLIGATORIU sa ai o baterie cu gel...dar este RECOMANDAT...O baterie normala are durata de viata mai scurta si trebuie facut nivelul mai des......pentru asta e recomandata bateria cu gel.....IN alternativa se pot folosi si bateria de camion dar sant mai scumpe si ocupa spatiu mai mult, dar sant foarte bune k durata de viata ......cine stie sami spuna un pret pt panouri in RO ?? pretul pe wat ... va salut :cui

Popescu CV
Van / Campervan sau RV: Mazda E2000 Campervan
Residence City: Bucuresti Tei

Post by Popescu CV » 17 May 2010, 13:56

De curand am cumparat de pe eBay, din Hong Kong, doua panouri solare de 10W si un regulator de 10Amperi.
Am cumparat doua panouri de 10W si nu unul singur de 20W deoarece sunt mai usor de transportat, iar pretul pentru doua panouri de 10W este la fel cu al unuia singur de 20W.
Le-am conectat electric in paralel si le-am prins intre ele cu balamale miniaturale pentru ca la transport le pliez si apoi pentru utilizare le depliez si le asez pe pozitie.
Am realizat si conexiunea electrica intre panouri si am pus o mufa prin care voi atasa cablul mai lung pana la regulator si acumulator.
Am observat ca este f.importanta pozitionarea acestora fata de soare, inclinatie aproape verticala dimineata si apoi ar trebui rotit dupa soare pentru un randament maxim. Pot fi asezate si pe acoperis insa randamentul nu este acelasi, este mai slab.
Eu intentionez sa-i fac un suport telescopic dintr-un trepied foto (cca. 50Ron) pentru al putea aseza la soare (masina sta la umbra vara) si al putea orienta cu usurinta.
In cazul in care utilizati mai mult acumulatorul si panourile nu reusesc sa il incarce la fel de repede fata de cum consumati, regulatorul il protejaza astfel incat nu va permite sa il utilizati sub pragul de 10,5V (decupleaza consumatorii de pe acumulator) si in acest fel il protejaza.
Pretul pentru cele doua panouri a fost de 35Lire/bucata iar pentru regulator 15Lire, total 85 Lire adica sub 450Ron.
Pretul panourilor solare vandute in Romania nu il cunosc insa cred ca este mult mai mare.

Pe eBay puteti gasi si panouri mai puternice 80W de exemplu la pretul de 200Lire sau 200W la pretul de 350Lire.

Mai jos sunt cateva imagini cu panourile solare cuplate si cu regulatorul. Pentru a putea compara dimensiunile am pus si o coala de A4.

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Vulpe Mihai
Van / Campervan sau RV: Roller si buerstner club
Residence City: Ravenna
Country: italia

Post by Vulpe Mihai » 17 May 2010, 17:00

Buna treaba......cifra finala care a fost cu expedierea coletului ??? cat a durat de cand leatzi comandat si pana va venit coletul ???
:bravoss

Popescu CV

Post by Popescu CV » 17 May 2010, 19:22

Suma include toate costurile. Nu a fost taxat nici la vama.
Transportul a fost inclus in pret si a durat cca.2 saptamani de cand am platit si pana am primit coletul.
O saptamana a stat la noi la posta pana am primit instiintarea de ridicare a coletului.

Popescu CV

Post by Popescu CV » 17 May 2010, 19:57

Am gasit si in Romania un site care vinde panouri solare de la 10W la 250 W.
Pretul pentru un panou de 10 W este foarte apropiat de cel platit de mine, adica costa cca 46Euro insa un regulator de 10A pentru incarcarea acumulatorului este 32 Euro, preturi cu TVA.

10W
http://www.panouri-fotovoltaice.ro/det_ ... alline.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

20W
http://www.panouri-fotovoltaice.ro/det_ ... alline.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Regulator 10A
http://www.panouri-fotovoltaice.ro/det_ ... ---10a.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Nu am luat niciodata legatura cu ei si nu stiu cat de seriosi sunt sau daca preturile afisate pe situl lor sunt reale.
Timpul de livrare ar trebui sa fie de cel mult 48 ore si sa acorde 2 ani garantie.

adrian05ro

Post by adrian05ro » 18 May 2010, 11:38

se pot gasi pe amazon.com kit-uri complete de panouri , instalatie , releee, invertoare
:soare
ma voi interesa zilele urmatoare si am sa va tin la curent cu preturile ( achizitie , transport, montaj )

adrian05ro

Post by adrian05ro » 18 May 2010, 19:37

acesta este link-ul de urmat
http://www.amazon.com/s/qid=1274200554/ ... 381&page=1
sunt o multime de panouri solare , convertoare si regulatoare
sincer nu as investi in asa ceva , dat fiind faptul ca off-camping nu stai mai mult de 2-3 zile

Popescu CV

Post by Popescu CV » 18 May 2010, 21:34

Cei cu rulota, intradevar nu stau de obicei prea mult offcamping (desi eu stiu pe cineva care a stat si mai mult de o saptamana) datorita faptului ca nu poti trage rulota pe drumuri de munte desfundate insa cei cu campervanuri sau campere au acces si in zone offcamping.
Eu personal nu stau decat offcamping sau cum am stat pe Valea Cernei in livada unui satean contra sumei de 5 ron pe zi cu apa de la izvor si fara curent iar wc-ul undeva departe cu doar doua locuri :lol:

Post Reply