Clubul Rulotistilor

Campervan Club - Clubul Rulotistilor din Romania
Pasiune si Respect
It is currently 18 Oct 2017, 05:51

All times are UTC + 3 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
PostPosted: 26 May 2009, 02:21 

Blog: View Blog (0)
Nu am posibilitatea da a face o astfel de calatorie, dar as prefera ceva mai scurt decat calatoria familiei Oprean (daca nu gresesc), pe care ii admir. Daca unii pasionati de calatorii cu camper-ul nu ii stiu, aveti link-ul: http://poraquiporalla.com/Pages/a0_Page ... umain.html

Profile  

Camping Meduza - Eforie Nord
PostPosted: 12 Jun 2011, 18:27 

wooow...ideea e geniala si eu ma gandesc de ceva timp la asa ceva...gata ma bag la citit ...sa vedem cum e aventura !

Profile  

PostPosted: 12 Jun 2011, 18:49 

Nu este rea ideea . Nu doresc sa fac turul lumii . Dar macar ,turul Europei . Totusi ,pentru asa ceva iti trebuie pregatire ,nu gluma . In primul rand ,sa ai bani ,sa-ti mearga masina " brici " ,ruilota ,sa aiba toate dotarile ,si nu in ultimul rand ,TIMP. La un tur al Europei ,iti trebuie cel putin 40 de zile . Sa vezi ceva si sa nu alergi de nebun pe sosele !!

Profile  

PostPosted: 12 Jun 2011, 19:07 

Asta cam asa e...dar daca stai si te gandesti ...avem vreo data timp pt lucrurile importante...exact cum zic si ei in jurnalul calatoriei: trebuie sa reducem viata la "basic"...lucrurile simple...exista un vechi citat la care eu tin ft mult, si rezuma asa in cateva cuvinte viata omului:

"First I was dying to finish high school and start college. And then, I was dying to finish college and start working.
And then, I was dying to marry and have children. And then, I was dying for my children to grow old enough for school so I could return to work.
And then, I was dying to retire.
And now, I am dying...... And suddenly realise, I forgot to live."
— Old wisdom

Profile  

PostPosted: 12 Jun 2011, 19:30 

Ca o asemenea actiune ( Turul Europei ) ,sa devina o reusita ,trebuiesc ,cum spuneam mai sus ,o pregatire organizatorica temeinica . Nu este ca si cum te-ai urca in masina ,ai baga motorina ti-ai cupla rulota si gata . Te vei duce pana la Brasov ,sau in cazul tau pana la Vatra Dornei . Aici intervin ,multe probleme :
O suma de bani ( cam maricica ) pe care s-o ai la tine pentru orice neprevazut care apare in timpul calatoriei (si sub nici-o forma sa nu fii tentat sa intri in ea ,pana la revenirea acasa )
Sa-ti faci un itinerariu serios ,a traseului pe care doresti sa-l urmezi ,timpii de mers propriuzisi ( sa nu conduci cum se zice " ca nebunul " ,ca pana la urma te duci in concediu ,vrei sa vizitezi cat mai multe locuri ,si nu doar sa punctezi pe harta ca ai facut drumul ala ,iar daca te intreaba cineva ,sa incepi sa-i explici ,ca tu doar " ai condus ".
Alta problema este planificarea campingurilor unde vei innopta . Pretul lor daca sunt situate in aria de mers ,pe directia de deplasare ,si multe alte lucruri !

Profile  

PostPosted: 12 Jun 2011, 19:48 

Intradevar asa e...problema e sa reusesti sa te rupi de cotidian...si ar fi pacat sa nu aloci o perioada mare de timp...pt ca Europa e frumoasa si sunt ft multe locuri de vazut si oameni de intalnit...sper sa reusesc intr-o zi sa fac macar un tur complet al Europei...acum inca sunt la faza de documentat...si citit din experientele de calatorie ale altora, plus ca daca a venit si copilul s-au complicat putin lucrurile si cred ca o sa asteptam sa mai creasca fetita ca sa poata sa intelega si ea ceva din toate lucrurile astea minunate...dar e bine si asa cate o tara pe sezon
...desi nu stiu daca am putea cuantifica cat timp ar trebui ca sa vezi complet Europa (ideea ar fi sa iei o tara de la un capat la altul...ca sa poti vedea si intelege totul despre specificul locurilor, cultura, etc)
Referitor la partea organizatorica...eu zic ca cea mai importanta e partea financiara..ca restu se rezolva...

Profile  

PostPosted: 12 Jun 2011, 20:02 

Eu nu stiu daca ai putea sa vizitezi o tara din turul Europei ,de la un capat la altul . Ti-ar trebui ,in primul rand timp si in al doilea rand ..timp ( money :laughing :laughing .
Cred ca mai simplu ar fi ,ca dupa o documentare foarte atenta sa alegi din fiecare tara pe care o vizitezi ,principalele ei obiective turistice ,localitati ,orase ,etc .

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 

Camping Meduza - Eforie Nord

All times are UTC + 3 hours [ DST ]